تاثیر فضای مجازی بر سبک و سیاق نوشتار ما

نوشته شده توسط مجید باوین موضوع: یادداشت‌ها

پر واضح است که پیشرفت طوفانی تکنولوژی، آغاز قرن 21 را با سرعتی باورنکردنی درنوردید و تمامی ابعاد زندگی ما را دستخوش تغییر کرد. حالا هیچ حیطه‌ای نمانده است که تکنولوژی حداقل ناخنکی به آن نزده باشد. در این میان کاملا مشخص است که تکنولوژی‌های دیجیتال، مهارت و حتی سبک و سیاق نوشتاری ما را متاثر می‌کند. این روزها، به لطف وجود بسترهای ارتباط مجازی مانند تلگرام، کلمات با سرعت بیشتری پرواز می‌کنند و مردم در تمام پهنه گیتی راحت‌تر از گذشته با یکدیگر در ارتباط هستند.

امروزه هر کسی می‌تواند یک پیام را به سرعت و راحتی تمام ارسال کند. اما سوال اینجاست که آیا همه می‌توانند جملاتشان را با رعایت نکات گرامری مکتوب و ارسال کنند؟

«اکنون با قطعیت می‌توان ادعا کرد که وب‌سایت‌های ارتباطات اجتماعی نقش به‌سزایی در توسعه و تثبیت زبان انگلیسی به عنوان زبان بین‌المللی ایفا کرده است.»

اریک پرسکات

آیا زبان انگلیسی‌ای که در محیط‌های آنلاین با آن مواجه می‌شویم صحیح نگارش می‌شود؟ کافی‌ست به نقش عمده‌ی زبان گفتاری و حتی کوچه و بازاری در فضای مجازی به عنوان انحرافی زبان‌شناختی از معیارهای زبان نگاهی دقیق‌تر بیندازیم. برای مثال، به جمله‌ی زیر نگاهی بیندازید:

LOL, imho, this is psych. Btw, I G2G. Lmk when you’re ready

زبان عامیانه و کاملا غیررسمی که در انگلیسی «slang» گفته می‌شود را می‌توان در جمله‌ی بالا مشاهده کرد. منظور جمله ی بالا این است که: «از خنده روده‌بر شدم. به نظرم اصلا قابل قبول نیست. راستی، باید بروم، کار دارم، هر وقت آماده بودی خبرم کن.»

تویتر و اینستاگرام ما را ملزم کرده است تا حرف‌هایمان را خیلی کوتاه و با تعداد بسیار کمی از کلمات بیان کنیم و این طبعا ما را به سمت اختصار و کلمات انقباضی سوق می‌دهد. در نتیجه بسیاری از افراد دیگر دلیلی برای رعایت اخلاق و زبان حرفه‌ای نمی‌بینند و به تدریج نوشتار غیرحرفه‌ای، پر اشتباه و غیررسمی و عامیانه تبدیل به یک هنجار و شیوه جدید می‌شود. جالب است که یکی دیگر از تاثیرهای این فضا، تصویری شدن کلمات است. صورتک‌ها و شکلک‌ها در این فضا طوری طراحی شده‌اند که دیگر نیازی به تایپ احساسات و منظور ما نباشد و این مسئله باعث سطحی‌تر شدن و کم‌عمق‌تر شدن خلاقیت ما در نوشتار می‌شود.

مسئله‌ی ارتباطات مکتوب در تجارت و محیط‌های کاری اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند. عموما این محیط‌ها رسمی و زبان مورد استفاده در آن‌ها شفاف، مشخص، رسمی و نسبتا تخصصی است. همین کاربری زبان تاثیر خود را بر رفتار سازمانی افراد شاغل می‌گذارد و اصول سازمانی و رسمی خاصی را بازتولید می‌کند. اکنون تصور کنید که شما مدیرعامل یک شرکت بزرگ هستید و همیشه سعی در ارتقای اعتبار شرکت داشته‌اید. شما به عنوان مدیر عامل رابطه‌ای حرفه‌ای با زیرمجموعه‌های خود دارید و احترام متقابل و اصول اخلاقی سازمانی، دستورالعمل رفتاری شرکت شماست. حال تصور کنید که چنین ایمیلی را دریافت می‌کنید:

Hi

My name is Amir and I don’t want this email to contain 2MI, so lets cut to the chase. My PRO and my BKRR have told me that your company is a hit. You are dope. BTW, I have been your fan since the age of like 10. Lets do some stuff together if u like, Imk, AEAP

Amir

اولین تاثیری که این متن روی شما می‌گذارد چیست؟ آیا واقعا حاضرید با چنین شخصی همکاری کنید؟ واضح است که چنین ایمیلی امکان دریافت یک بازخورد مطلوب را کاهش می‌دهد و تاثیر مثبتی ندارد. فضای مجازی عامل انتشار اطلاعات زیادی به شکل عامیانه در بالاترین سرعت ممکن است. سرعت و کمیت اطلاعات در اغلب موارد جایگزین کیفیت و رسمیت اطلاعات شده است و این مسئله بدون شک بی‌تاثیر بر زندگی روزمره ما نیست. نکته‌ی این جستار در آن است که ما در قبال زبانی که در فضای مجازی به کار می‌بریم مسئول و نسبت به تبعات اجتماعی آن آگاه باشیم. بنابراین، در صورتی که ایمیل یا نامه‌ی مهمی برای نگارش دارید، پیشنهاد می‌شود بازبینی آن را به یک ویراستار حرفه‌ای بسپارید و همیشه در این شرایط، دستور نوشتار صحیح و رسمیت در لحن و انتخاب کلمات را به خاطر بسپارید.